Muhalif yazarı

İnanç Uysal, Halk TV'de gündemi değerlendirdi

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Abone ol
Muhalif yazarı İnanç Uysal, Halk TV’de ekranlara gelen Kadraj programına katıldı. Uysal programda, İpek Özbey’in sorularını yanıtladı.

Halk TV'de yayınlanan Kadraj programına konuk olan Muhalif.com.tr yazarı İnanç Uysal, gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

İpek Özbey, Uysal’a ilk olarak Deva Partisi’nin seçime kendi ismiyle girmesini nasıl değerlendirdiğini sordu: 

Uysal şu cevabı verdi: 

 “Aslında bekliyordum. Son yapılan seçim yasası değişiklikleri akabinde böyle bir hareket bekliyordum. Başlangıç ittifakından sonra Gelecek ve Deva Parti’lerinin ayrı partiler olarak girmeleri daha hayırlı gibi görünüyor. Bunun çeşitli sebepleri var. Özellikle Cumhuriyet Halk Partisi seçmeninin AK Parti tarihinden mesul insanların karşısında görmek istememesi gibi bir sıkıntısı var. Bununla ilgili bir çözüm olabileceğini düşünüyorum bu durumun.  

DEVA Partisi diğer seçime hazırlanıyor

İkinci olarak Deva Partisi için şunu söyleyebiliriz. Deva kendisini diğer seçime hazırlıyor. Bunun içerisine Babacan’ın şahsi olarak kendisini hazırlaması da giriyor. Deva Partisi’ne göre 2023 seçimleri hedef seçim değil. Ancak Deva Partisi oyundan çıkmıyor ve 6’lı masa için bir sıkıntı yaratmıyor. Size verdiğim sözleri tutmanın yanı sıra, bu listeden gireceğim. Bu hareket yeni seçim sistemi ile yaratılmak istenen ortam açısından oldukça yararlı. Deva Partisi’nin oy alacağı kitle AK Parti tabanı ile çok yakın. Yani alacağı oyun büyük bir kısmını AK Parti tabanından alacak. Buradan Millet İttifakı bir kazanım sağlayabilir.

Diğer kazanım da Deva ve Gelecek Partisi ile bir arada bulunmaktan pek haz etmeyen seçmen kitlesinin içini rahatlatmak olacaktır. Sonuç olarak barajı aşmaları pek mümkün görünmüyor. Fakat oyundan çıkmadıklarını vurguluyor Deva Partisi. Bu hamlenin Millet İttifakı kanadına daha fazla yarayacağını düşünüyorum. Burada oy bölme ve rahatsız olma gibi bir durum bulunmuyor. Çünkü Deva Partisi, Millet İttifakı’nın diğer partilerinden oy bölme potansiyeline sahip bir parti değil. En azından şu an için.” 

Muhalefet liderlerinin gezi yorumları

Özbey, Uysal'a Muhalefet Liderlerinin Gezi ile ilgili görüşleri sorusuna ise; 

Meral Akşener'in Kemal Kılıçdaroğlu'na nazire yaparacasına çok etkili konuştuğunu belirtti. Türkiye'de muhalefin söylem üstünlüğünü ele geçirdiğini belirtti. Bundan önceki dönemde AK Parti'nin tanımları üzerinden giden muhalefet varken, -yerli ve milli kelimesi olayı gibi- böyle bir sıkıntının aşılmış olduğunu söyledi. 


Yorum Yazın