İBB’nin yıkıma gittiği kaçak bina için 'acele kamulaştırma' kararı çıkarıldı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
İBB’nin yıkıma gittiği kaçak bina için 'acele kamulaştırma' kararı çıkarıldı
Abone ol
İBB'nin yıkıma gittiği, Zeytinburnu’nda bulunan yeşil alana kaçak olarak inşa edilen Suudi şirkete ait satış ofisi için imar planında değişiklik yapılıp acele kamulaştırma kararı çıkarıldı.

 Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Suudi Arabistan merkezli Al Qemam Holding'in Türkiye'deki şirketi AkZirve Gayrimenkul’ün yeşil alana kaçak olarak yaptığı plaza için imar planında değişiklik yapıp, acele kamulaştırma kararı çıkardı.

Sözcü’den Batuhan Serim'in haberine göre, Seyitnizam Mahallesi'ndeki kamuya ait yeşil alana Suudi Arabistan merkezli Al Qemam Holding'in Türkiye'deki şirketi AkZirve Gayrimenkul kaçak şekilde çok katlı plaza inşa etti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İmar Müdürlüğü, 2021'de yapının kaçak olduğunu tespit etti. Kaçak plazayı yıkmak isteyen İBB ekipleri engellemelerle karşılaştı. Yıkım sürecine ilişkin mahkeme İBB lehine karar verse de bu kez İstanbul Valisi Davut Gül devreye girdi. 29 Ağustos sabahı kaçak yapıyı yıkmaya giden İBB ekiplerinin karşısına polis çıkarıldı.

Valinin imzasıyla resmi yazı gönderilerek yapının Hazine'ye geçtiği, AkZirve Şirketi'nin ise kiralamak için müracaat ettiği, talebin değerlendirildiği gerekçe gösterilerek yıkım yapılmamasını istendi.

Bölge, önce 28 Ağustos tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle AK Partili Zeytinburnu Belediye Başkanlığı tarafından acil kamulaştırılacak yer statüsüne sokuldu.

Hemen ardından 31 Ağustos'ta ise Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yeni imar planları askıya çıkarıldı. Plazanın olduğu yeşil alan acele kamulaştırma ile Zeytinburnu Belediyesi'ne geçirilirken plazanın olduğu alanın sosyal tesis olarak düzenlenmesine karar verildi.

İBB'YE ÖNCE VALİLİK SONRA BAKANLIK ENGELİ

İBB İmar Müdürlüğü, 2021'de kaçak tespitini yaptığı plaza için 775 sayılı Gecekondu Kanunu'na dayanarak işlem başlattı. AkZirve Gayrimenkul mahkemeye taşıdı. Mahkeme İBB lehinde karar vererek, bakanlığın plan değişikliğini iptal etti ve 775 sayılı kanuna göre yapılan işlemi hukuka uygun buldu. İBB ekipleri buna dayanarak mayıs ayında yıkım için harekete geçti. AkZirve yine mahkemeye gidip yürütmeye durdurma kararı aldırdı. İBB'nin itirazını bir üst mahkeme haklı bularak yürütmeyi durdurma kararını kaldırdı.

29 Ağustos'taki yıkma girişimi de önce valilik sonra bakanlık aracılığı ile engellendi


Yorum Yazın