HaberTürk yazarı Yılman: Başıboş köpekleri toplayıp, barınaklara yerleştirmeli

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
HaberTürk yazarı Yılman: Başıboş köpekleri toplayıp, barınaklara yerleştirmeli
Abone ol
”Barınağa çekilen köpeğin sahiplenilmesi için bir zaman dilimi belirlenmeli, eğer sahiplenilmiyorsa ve de barınağın da düzenini bozuyor ve bakımı daha fazla devam ettirilmiyorsa da uyutulmalı”

HaberTürk yazarı Sevilay Yılman,Tek bir tanesi bile sokakta kalmayacak şekilde bu başıboş köpekleri toplayıp, barınaklara yerleştirmeli. Barınağa çekilen köpeğin sahiplenilmesi için bir zaman dilimi belirlenmeli, eğer sahiplenilmiyorsa ve de barınağın da düzenini bozuyor ve bakımı daha fazla devam ettirilmiyorsa da uyutulmalı” görüşünü savundu. 

Yılman yazısında, ”Bir hayvansever olarak da inanılmaz hicap duyuyorum ama başıboş sokak köpekleri sorunu hakikaten korkunç bir noktaya evrilmiş durumda. İnsanlara saldırıyorlar.- Çocukları parçalıyorlar ve ölümlerine sebep oluyorlar. Bazı bölgelerde öyle çeteleşmişler ki... Neredeyse bize yaşam hakkı bırakmayacaklar. Ayrıca sadece insanlara değil. Diğer canlılara da zarar veriyorlar. Geçen gün bir haberde gördüm. 3 köpek, zavallı bir kediyi ortalarına almış vahşice parçalıyorlardı. İçim kıyıldı o kediciğin çırpınışları karşısında. Velhasıl… Sorun büyük değerli okurlarım ve ama çok şükür ki çözümü de belli!” düşüncesini dile getirdi.

Yılman şu ifadeleri kullandı: 

”Ya sahiplenilecek bu hayvanlar… Ya da barınaklara alınacaklar. Yeter ki kararlı olunsun. “Aman Panter Emeller bizi yerin dibine sokar! Aman gelirler belediyenin önünde, ‘Katiller, caniler!’ vs diye slogan atıp, eylem yaparlar” falan filan demeden…. Yani insandan çok hayvan sevmeyi ilke edinmiş bu tiplerin tepkilerine aldırış etmeden... Derhal harekete geçilmeli.

Hemen kapsamlı bir eylem planı hazırlanmalı ve tüm Türkiye’de uygulamaya konulmalı… Başta belediyeler olmak üzere... Hangi kurum ve kuruluşun bu konuda sorumluluğu varsa artık… Tek bir tanesi bile sokakta kalmayacak şekilde bu başıboş köpekleri toplayıp, barınaklara yerleştirmeli. Çünkü daha fazla insan zarar görsün istemiyoruz artık. Bir çocuğun onlar tarafından parçalandığını ya da bir yaşlının saldıracaklar diye kaçayım derken düşüp beyin kanaması geçirdiğini ya da kimseye zararı olmayan zavallı bir kediciğin yaşama hakkının elinden alındığını bir daha duymak istemiyoruz artık.

Bu arada bir noktaya özellikle dikkat çekeceğim. Sokaktaki her köpeğin başıboş olduğu da söylenemez. Sokaktadır köpek ama o sokakta yaşayan insanlar tarafından sahiplenilmişse eğer… Kesinlikle diğer başıboş köpeklerle aynı muameleye tabii tutulamaz. Şimdi sadede gelelim. Biliyorum ki bu önerim üzerine kıyamet kopartılacak. Ve pek tabii denilecek ki; “Sen barınağa götürün diyorsun ama o köpekler o barınaklarda öldürülüyor sonrasında!” Doğru. Böyle bir olasılık maalesef var. Keşke yeterince barınak olsaydı ya da yeterince ekonomik güç. Ve köpekler ömürlerinin sonuna kadar barınaklarda barınabilselerdi.

(Gerçi ”insan sevmez” hayvanseverler ona da karşı. Onlara göre vahşi de olsa saldırgan da olsa köpeklerin yaşama hakkı olan yer sokaklar çünkü!) Ancak değil Türkiye’de… Hiçbir memlekette tüm köpeklerin bakımı ömürlük olmuyor. Avrupa ya da Amerika’da barınak sonrası izlenen yol malumunuz. Bizde de aynı yöntem bir mecburiyet maalesef. Barınağa çekilen köpeğin sahiplenilmesi için bir zaman dilimi belirlenmeli. (Ki, Avrupa’da bildiğim kadarıyla bu en fazla 3 ay oluyor.) Eğer sahiplenilmiyorsa ve de barınağın da düzenini bozuyor ve bakımı daha fazla devam ettirilmiyorsa da… Uyutulmalı... Çünkü başka çaresi yok!”


Yorum Yazın