Gazze’deki ABD yapımı yardım iskelesi kalıcı olarak kaldırılıyor

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Gazze’deki ABD yapımı yardım iskelesi kalıcı olarak kaldırılıyor
Abone ol
Gazze’ye deniz yoluyla insani yardım getirilebilmesi amacıyla iki ay önce kurulan ABD yapımı askeri iskelenin birkaç gün içerisinde tamamen söküleceği belirtildi.

AP, kötü hava koşullarından kaçınmak için defalarca taşınmak zorunda kalan iskelenin Çarşamba günü Gazze kıyı şeridine yeniden bağlanacağını ancak ABD ordusu ve donanması tarafından sökülmeden önce sadece önümüzdeki birkaç gün çalışacağını bildirdi.

AP’nin ismini açıklamadığı yetkililerden aktardığına göre iskele, hava koşulları sebebiyle 28 Haziran’da devre dışı kaldığından beri Güney Kıbrıs’ta ve açıktaki yüzer iskelede biriken insani yardım malzemelerinin taşınmasına yetecek kadar bir süre için yeniden devreye sokulacak.

Pentagon’un baş sözcüsü Tümgeneral Pat Ryder Salı günü yaptığı açıklamada iskelenin şu anda İsrail’in Aşdod limanında bulunduğunu, kötü hava koşullarında bu limanın kullanıldığını söylemişti. 

ABD Joe Biden tarafından ilk kez Mart ayındaki Ulusa Sesleniş konuşmasında açıklanan iskele projesinin, İsrail tarafından kara geçişlerine müsaade verilen yetersiz miktardaki yardımı tamamlamak için geçici bir tedbir olması amaçlanmıştı. 

İlk kez 17 Mayıs’ta manevra yapılarak yerleştirilmesinden beri iskele 20 günden daha az bir süre faaliyet gösterdi ve bu günlerin çoğunda yardım teslimatları güvenlik kaygıları sebebiyle Gazze’de dağıtılmadan sahile indirildi.

Dünya Gıda Programı (WFP), İsrail Savunma Kuvvetleri’nin (IDF) dört İsrailli rehineyi kurtaran ancak 274 Filistinliyi öldüren bir rehine kurtarma operasyonu düzenlemesinin ardından 9 Haziran’da dağıtım konvoylarını askıya aldı. Sahildeki insani yardım birikimini temizlemek için yapılan bir günlük operasyon dışında, WFP tam bir güvenlik incelemesi yapılana kadar konvoylarını askıya almaya devam etti.


Yorum Yazın