Faik Öztrak: Tuz Gölü depolarında 3-5 günlük gaz kalmış

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Faik Öztrak: Tuz Gölü depolarında 3-5 günlük gaz kalmış
Abone ol
CHP Sözcüsü Faik Öztrak, “Şimdi öğreniyoruz ki Tuz Gölü’ndeki depolarda 3-5 günlük gaz kalmış ve maalesef önümüzdeki kış çok sert geçecek” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ekonomi Masası, Ankara’daki Anadolu Organize Sanayi Bölgesi’ni (OSB) ziyaret etti.

CHP Ekonomi Masası Başkanı, Parti Sözcüsü Faik Öztrak ve beraberindeki heyet elektrik ve doğal gaz kesintileri nedeniyle yaşanan sorunları dinledi.

Faik Öztrak, en pahalı enerjinin ulaşılamayan enerji olduğunu kaydederek, “Hükümet sanayicimize kasten çelme taktı. Cumhuriyet tarihinde böyle bir basiretsizlik görülmemiştir” dedi. Anadolu OSB Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay ise doğal gaz ve elektrik kesintisine ilişkin, “Altın yumurtlayan tavukların yemi kesildi şu an” diye konuştu.

CHP Ekonomi Masası Başkanı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Fethi Açıkel ve CHP Ankara İl Başkanı Ali Hikmet Akıllı ile birlikte bugün Anadolu OSB’yi ziyaret etti. CHP heyetini OSB Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay karşıladı. Tuncay ve CHP heyeti, OSB’lerdeki elektrik ve doğal gaz kesintisi konusunda sohbet etti.

Ziyaret sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Öztrak, Türkiye'nin bugün Cumhuriyet tarihinde hiç görülmeyen büyük bir enerji krizi yaşandığını kaydetti.

Öztrak, "Özellikle yılbaşı gecesi zirve yapan enerji zamları, milletimizin canını çok yaktı, yakmaya da devam ediyor. Sanayicilerimizin enerji faturaları da roket hızıyla artıyor. Son bir yılda sanayide kullanılan doğal gaza yüzde 435, elektrik üretiminde kullanılan doğal gaza yüzde 290 zam yapıldı. Sanayide kullanılan elektriğe yüzde 200'e yakın zam yapıldı." diye konuştu.

"Hükümet 20 Aralık kumpasıyla, yüksek kurdan ara malı ithal eden sanayiciyi perişan etti"

Sanayicinin bir sabah uyandığında hükümetin, sanayiye verdiği doğal gazın yüzde 40'ını kıstığına şahit olduğunu belirten Öztrak, sözlerini şöyle sürdürdü:

    Yetmedi, ardından yine hükümet, sanayiye üç gün süreyle 'Size elektrik yok' dedi. Sanayici bir anda sudan çıkmış balığa döndü. Hükümet, uzunca bir süredir sanayicimizi perişan ediyor. İlkin dövizi köpürterek, sanayiciyi fiyat alamaz, fiyat veremez, ihracatta sıkışıklık yaşar hale getirdi. Sonra, 20 Aralık kumpasıyla, yüksek kurdan ara malı ithal eden sanayiciyi perişan etti. O da yetmedi, sanayiciye döndü dedi ki 'Sizin ihracat gelirinizin yüzde 25'ine ben el koyuyorum' dedi. Şimdi, bunların üzerine bir de sanayicinin enerjisini keserek, sanayiciye bir darbe daha vurdu.

Tuz Gölü'ndeki depolarda sadece 3-5 günlük gaz kaldı

Tuz Gölü'ndeki depolarda sadece 3-5 günlük gaz kaldığını öğrendiklerini belirten Öztrak, doğalgaz depolama kapasitesinin yetersiz olduğunu, uluslararası kabul gören oran, tüketimin en az yüzde 20'siyken bu oranın Türkiye'de tüketimin yüzde 5'i seviyesinde bulunduğunu söyledi.  Öztrak, "20 yıldır Türkiye’yi yönetenler kendilerine saraylar yapabildiler ama Türkiye’nin depolama kapasitesine yeterli yatırımı yapamadılar diye konuştu.

 


Yorum Yazın