Küçük ama etkili adımlar

Evde enerji tasarrufu için ipuçları

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Evde enerji tasarrufu için ipuçları
Abone ol
Dünyanın ekolojik dengesi git gide bozuluyor. Bu konuda tek sorumluluk üstlenebilecek canlılar bizleriz. Bireysel yapabileceklerimiz sınırlı evet ama yine de yok değil. Tasarrufa önce evimizden başlıyoruz. Evde nasıl enerji tasarrufu sağlayabileceğimizi yazımızda sizlerle paylaşıyoruz.

Son yıllarda her yaz sıcaklık rekorları kırılması içimizdeki küresel ısınmaya karşı harekete geçme isteğini artırıyor. Ne yazık ki bakanlar kurulunda oturamayan, milletler meclisinde konuşma yapamayan bizler için; hızla ısınan dünyamız adına bir fark yaratmak çoğu zaman imkânsız görünüyor. Bu nedenle çoğumuz harekete geçme isteğine sahip olsak da; bunu nasıl yapabileceğimizi bilmediğimiz için arada kalıyor, sonunda hiçbir şey yapamamış oluyoruz. 

 

Bu durumun bir çözümü var: küçük hedeflerle başlamak. Bütün dünyayı değiştirmeye kalkışmadan önce kendi yaşam alanımızı değiştirmek. Çoğumuz evimizde bilmediğimiz yönlerden enerji israf ediyoruz, daha az enerji kullanabilecekken daha fazlasını kullanmış oluyoruz.

Aslında bunları kolay yollarla önleyebiliriz,

 

İşte birkaç küçük ama etkili adım:

 

Suyunuzu çok fazla ısıtmayın, verimli ve hijyenik bir şekilde kullanmak için sıcaklığını en fazla 60°C’ye ayarlayabilirsiniz. 

 

Her zaman fırın kullanmak yerine mikrodalga, tost makinesi veya ızgara tercih edilebilinir.  

 

Evinizin ihtiyaçları için doğru boyutta bir buzdolabı seçtiğinizden emin olun. Buzdolabınız ne kadar büyükse o kadar fazla enerji harcar. 

 

Buzdolabı için dondurucunun üstte olduğu modellerin genelde daha az enerjiye ihtiyacı oluyor. Bu modelleri tercih edebilirsiniz. 

 

Buzdolabınızın kapılarından hava geçirmediğine emin olun. Bunun için buzdolabınızın  kapısını bir yarısı dışarıda, yarısı içeride olan bir kâğıt parçasının üstüne kapatıp buzdolabınızı test edebilirsiniz. Kâğıt parçasının kolayca kapının arasından çıkması buzdolabınızın kapılarından hava sızdığı anlamına gelmektedir. 

 

Eğer bulaşık makineniz varsa bulaşıkları elde yıkamaktan kaçının ancak bulaşık makinenizi sadece tamamen dolduğunda çalıştırın. Modern bulaşık makineleri bulaşıkları yıkamak için çok daha az su ve enerji kullanır. Ayrıca çoğunun daha çok tasarruf sağlayan tasarruf modu bulunmaktadır.

 

Çamaşırlarınızı kurutma makinesi yerine çamaşır iplerinde asarak kurutmayı düşünün. Bazı kumaşları güneş altında kurutmak daha iyi olabiliyor. 

Evinizin enerji kullanımının yaklaşık %10’u aydınlatmadan gelmektedir. Eğer evinizde akkor ampuller kullanıyorsanız bunları floresan ampullere değiştirmeniz; normalde kullandığınız enerjinin %75’e kadar tasarruf edeceğiniz anlamına gelir. 

 

Soğumak için klima kullanmak yerine pervane kullanmayı tercih edebilirsiniz. Pervaneler klimalara kıyasla çok daha az enerji kullanırlar. 

 

Televizyonlarımız veya oyun konsollarımızın düğmelerini kapatsak bile fişten çekilmedikleri sürece tamamıyla enerji kullanmayı bırakmazlar. Fişten çekilmedikleri sürece cihazlar bekleme modunda olup sistemlerini kapatmaz ve daha az olsa da enerji kullanmaya devam ederler. Bunun için kullanmayı bitirdiğinizde bu cihazları fişten çekmeyi unutmayın. Eğer cihazlarını daha kolay kapatmak isterseniz tek bir çoklu priz kullanabilirsiniz.  

 

-Klimanızın yanına lamba veya TV setleri yerleştirmek, klima bu cihazlardan gelen ısıyı algıladığı için klimanın gereğinden fazla çalışmasına neden olabilir. Bunları birbirinden ayırıp enerji tasarruf edebilirsiniz. 

Yeni bir ev için yapılacaklar

Yeni bir ev satın almadan veya var olan evinizi yeniden modellemeden önce enerji verimliliğine yatırım yapmayı düşünebilirsiniz. Bu şekilde evinizde sadece enerjiden değil paranızdan da tasarruf edebileceksiniz. Evinizi tasarlarken göz önünde bulundurabileceğiniz birkaç şey var: 

İyi planlanmış bir bahçe sadece estetik bakımdan değil, enerji tasarrufu yapılması adına da yardım edecektir. Evinizin dış cephesinin etrafına yerleştirilmiş ağaçlar evinizin içindeki ısının daha kolay hapsedilmesine yardım edecek, evinizde kullandığınız enerji miktarını koruyacaktır. 

Tek katlı pencereleri çift katlı pencerelerle değiştirebilirsiniz. Çift katlı pencereler tek katlı pencerelere kıyasla %50-%70’e kadar daha az ısı kaybedip daha az enerji harcanmasına neden olur. 

Eğer evinize çift katlı pencereler koyamıyorsanız pencerelerinizin önüne kalın perdeler koyabilir ve bu şekilde dışarısı ve içerisi arasındaki hava akışını azaltabilirsiniz. Bu perdeler sadece soğuk günlerde eve giren soğuk havayı azaltmayacak, sıcak günlerde de kapalı olduklarında evin ısısını düşüreceklerdir.

Bunlarla beraber evinizin izolasyonunun iyi yapıldığından emin olmanız çok önemli!

100 metrekare bir ev her yıl toplam 14 bin kWh enerji harcar. Evimizde harcadığımız enerji miktarını küçümsemek doğru değil. Daha duyarlı bir şekilde evimizi tasarlarsak, alışkanlıklarımızı biraz değiştirirsek, bu 14 bin kWh azalabilir, değişim evinizden de başlayabilir.


Yorum Yazın