En değerli şirket Saudi Aramco ne iş yapar? Şirket kimin? CEO'su kim?

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
En değerli şirket Saudi Aramco ne iş yapar? Şirket kimin? CEO'su kim?
Abone ol
Saudi Arabian Oil Company, Suudi Arabistan'ın resmi ulusal petrol ve doğalgaz şirketidir.

Saudi Aramco veya resmi adıyla Saudi Arabian Oil Company, Suudi Arabistan'nın ulusal petrol ve doğalgaz şirketidir.Şirket ilk olarak Kral Abdülaziz İbn-i el-Suud ve ABD Başkanı Franklin Roosevelt tarafından ortak olarak kuruldu. Saudi Aramco'nun değeri 2,42 trilyon dolardır. Dünyanın en değerli şirketi olan Saudi Aramco'nun merkezi Zahran'da yer almaktadır.

Saudi Aramco 260 milyardan fazla varil ile dünyanın en büyük kanıtlanmış ham petrol rezervlerine ve en büyük günlük üretim seviyesine sahiptir. Şirket Suudi Arabistan'daki tüm enerji kaynaklarını yönetmektedir. 2015 Forbes raporuna göre, Saudi Aramco dünyanın en büyük petrol ve doğalgaz şirketidir. Saudi Aramco, dünyanın en büyük kıyı petrol sahası Gavar ile dünyanın en büyük açık deniz petrol sahası olan Sefaniye sahalarını işletmektedir. Saudi Aramco şirketi, 11 Ekim 2016 Salı günü Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ve Suudi Arabistan Enerji Bakanı Al-Falih'in katılımıyla 18 Türk şirketi ile anlaşma imzaladı.

Şirket kimin, CEO'su kim?

Şirket Suudi Arabistan'ın ulusal kuruluşudur. CEO görevini ise Amin H.Nasser üstlenmektedir.

Saudi Aramco'nun CEO'su Amin H. Nasser kimdir?

Amin H. Nasser Suudi Arabistan Petrol Şirketi Aramco'nun icra kurulu başkanıdır.

Amin, 1960 yılında Qatif'te doğdu. Suudi Arabistan'ın Zahran şehrinde bulunan Kral Fahd Petrol ve Mineral Üniversitesi'nde eğitimine başladı ve 1982 yılında Petrol Mühendisliği alanında lisans derecesi aldı. 2002 yılında Nasser Tulsa Üniversitesi'nde Kıdemli Yönetici Programını tamamladı.

Kariyerine 1982 yılında Saudi Aramco'nun petrol üretim bölümünde mühendis olarak, sondaj ve rezervuar yönetiminde çalışarak başladı. 1997 yılında Nasser, Ras Tanura Yapım Departmanının yöneticisi oldu. Daha sonra Kuzey Bölgesi üretim mühendisliği bölümünün yanı sıra Safaniya Offshore ve Onshore üretim bölümlerinin yöneticisi oldu. Eylül 2015'ten bu yana Suudi Aramco'nun CEO'sudur.Temmuz 2020'de petrokimyada üstün başarıyı belirten Kavaler Ödülü'nü aldı.


Yorum Yazın