ABD'nin para ve savunma desteği

E. Büyükelçi Uluçevik: "Afganistan'a Yunan askeri gitsin"

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
E. Büyükelçi Uluçevik: "Afganistan'a Yunan askeri gitsin"
Abone ol
Emekli Büyükelçi Tugay Uluçevik, ABD'nin Yunanistan'a para ve silah savunma desteği verdiğini ifade ederek, "Kime karşı? NATO üyesi Türkiye'ye karşı! Hadi, o zaman NATO, Güney Kanadını Yunanistan ile korusun! Afganistan'a Yunan askeri gitsin!" dedi. Uluçevik, yapılması halinde müzakereye KKTC ismiyle oturulması gerektiğini bildirdi.

E. Büyükelçi Tugay Uluçevik, "ABD Yunanistan'a para ve silâh savunma desteği veriyor. Kime karşı? NATO üyesi Türkiye'ye karşı! Hadi, o zaman NATO, Güney Kanadını Yunanistan ile korusun! Afganistan'a Yunan askeri gitsin! Bu oynanan maskaralıktır! Türkiye, ABD ve AB'ne karşı elindeki kozların bilincinde olmalıdır" ifadelerini dile getirdi. 

Uluçevik, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarda, şu görüşlere yer verdi:

"GKRY’nin ve destekçilerinin Kıbrıs kapalı Maraş’a verdikleri önemin, KKTC’nin açılımına tepkilerinin asıl sebebi, bir çözüm halinde orayı KKTC toprağı içinde Rum toprağı yapmak veya orada özel statü kurulmasının temindir. Rum Ada’da iki yekpare topraktan oluşan çözüme karşıdır. 

KKTC ismindeki “Kuzey” KKTC'nin toprağının bütünlüğünün simgesidir. Rumların daha önceleri masaya koydukları haritalarda daima Ada'nın kuzeyinde 2-3 parça talep ettikleri hatırda tutulmalıdır.

KKTC ve Türkiye "egemen eşitlik, iki devletli çözüm" seçeneğini dünyaya ilân ederken, bundan sonra müzakerenin "Ada'da mevcut iki devlet arasında" yapılması gerektiğini de vurguladılar. Yapılırsa müzakereye KKTC ismiyle oturulmalıdır. "Kuzey" toprak bahsinde anlam taşımaktadır.

“Yanlış adım TMK’yı (Taşınmaz Mal Komisyonu)” yok eder başlıklı bir haber okudum. Yanlışlık daha önce “Türkiye Rum Loizidou’ya tazminat ödemezse Avrupa Konseyi’nden atılır” diyerek tazminat ödenmesine ve AİHM'de başkaca tazminatlar için içtihat yaratılmasına sebep olanlarca yapılmıştır. TMK lağvedilmeli.


Yorum Yazın