Dolandırıcılık kayıpları 55 milyar doları aştı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Dolandırıcılık kayıpları 55 milyar doları aştı
Abone ol
Global Anti Scam Alliance (GASA) ve ScamAdviser tarafından hazırlanan Küresel Dolandırıcılık Durum Raporu’na göre, 2020’de 266 milyon olan dolandırıcılık vakaları %10,2 artış kaydederek 2021 sonunda 293 milyona ulaştı. Dolandırıcılık sonucu kaybedilen para miktarı ise bu süreçte %15,7 artarak 47,8 milyar dolardan 55,3 milyar dolar sınırına dayandı.

Global Anti Scam Alliance (GASA) ve ScamAdviser tarafından 48 ülkede hazırlanan Küresel Dolandırıcılık Durum Raporu'na göre, 2020’de 266 milyon olan dolandırıcılık vakaları %10,2 artış kaydederek 2021’de 293 milyona ulaştı. Dolandırıcılık sonucu kaybedilen para miktarı ise bu süreçte %15,7 artarak 47,8 milyar dolardan 55,3 milyar dolara yükseldi. 

Konuya dair hazırlanan raporda GASA, dolandırıcığın artık Batı’nın tekelinden çıktığına dikkat çekerken, ülkelerin dolandırıcılık karnesi de açıklandı. Buna göre, Brezilya, Gana, Nijerya, Kenya ve Suudi Arabistan gibi gelişmekte olan ülkeler, başta cep telefonları olmak üzere çevrimiçi dolandırıcılıklarda büyük artış yaşandığını belirttti. Filipinlilerin %53’ü ise geçtiğimiz 3 ay içinde dolandırıcıların kendilerini de hedef aldığını söylerken, %11’i mağdur olduğunu aktardı.

Yatırım dolandırıcılığı hızla artıyor
Araştırma verilerinden hareketle, Avustralya ve Singapur gibi ülkeler, yatırım ve kripto alanlarında dolandırıcılığın artmaya devam ettiğini bildiriyor. Türkiye’de bir kripto borsası askıya alınarak 2 milyar dolarlık varlık dondurulurken, Kanada’nın yatırım dolandırıcılıklarında 164 milyon dolar zarar ettiği açıklandı. GASA’nın anketine katılan ABD vatandaşları ise dolandırıcılıklardan dolayı 575 milyon dolar kaybettiğini söylüyor. Avustralya’da tüm dolandırıcılıkların yalnızca %13’ünün rapor edildiği tahmin edilen araştırmaya göre, Kanada’da dolandırıcılık vakalarının sadece %5’inin kolluk kuvvetlerine ulaştığı düşünülüyor. Bu oran İsrail’de %9 olarak öngörülürken, Hollanda ve Fransa’da da %12 ila 17 arasında değişiyor. 

Dolandırıcılıktan en çok gençler etkileniyor
GASA tarafından yapılan araştırmaya göre Endonezya, dolandırıcılıkların %51’inin kaynağının sosyal medya olduğunu belirtilirken, Pakistanlı üst düzey yetkililer de bildirilen tüm çevrimiçi suçların %23’ünün Facebook’ta başladığını aktarıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde para kaybı bildiren her dört kişiden biri de bu çıktıyı savunarak dolandırıcılığın başlangıç noktası olarak sosyal medyayı işaret ediyor. Dolandırıcılıkların demografik grafiklerine bakıldığı zaman ise gençlerin yaşlılardan daha fazla hedef alındığı kaydediliyor. Finlandiya’da dolandırıcılıklardan %23,3’lük pay ile en olumsuz etkilenen yaş grubunun 18 ila 30 arasındaki bireyler oluyor. Bu bilgiyi doğrulayan Hollanda Twente Üniversitesi, gençlerin dolandırılma olasılığının daha yüksek olduğunun altını çiziyor. 

Dolandırıcılıkla mücadelede kesin çözüm aranıyor
Dünya Ekonomik Forumu, küresel siber suçların yalnızca %0,05'inin yargıya taşındığını açıklarken, dolandırıcılığa karşı farkındalık yaratmak yoluyla önlem almak ise yetersiz kalıyor. Bireylerin daha fazla tedbir almasına ihtiyaç duyulduğunu açıklayan GASA, araştırma raporunu herkes için internet adresinden erişilebilir kılarken, çevrimiçi dolandırıcılıkla mücadeleye yönelik somut eylemleri belirlemek için Küresel Dolandırıcılıkla Mücadele Zirvesi’ni düzenlediğini de duyuruyor.


Yorum Yazın