Cinsel istismar iddiaları istifayı getirdi: Almanya Evanjelik Kilisesi Konseyi Başkanı Kurschus görevini bıraktı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Cinsel istismar iddiaları istifayı getirdi: Almanya Evanjelik Kilisesi Konseyi Başkanı Kurschus görevini bıraktı
Abone ol
Almanya Evanjelik Kilisesi (EKD) Konseyi Başkanı Annette Kurschus, kiliseye yönelik ’cinsel istismar’ suçlamalarının ve kendisinin de bu olay ve suçlamalardan haberdar olduğuna ilişkin iddiaların sonrasında istifasını verdiğini duyurdu.

Reuters haber ajansının aktardığına göre; 2021 yılından beri Almanya EKD’ye liderlik eden Kurschus, konuya ilişkin açıklamasında, ”En başında tamamen yerel ve bölgesel olan bir konu ülke çapında bir vaka haline geldi. Kiliseme zarar gelmesini engellemek için benimseyebileceğim tek bir hareket tarzı var: İstifa ediyorum” ifadelerini kullandı.

”Keşke bugünkü kadar ilgili, eğitimli ve hassas olsaydım”

Almanya’nın batısındaki Siegen kasabasındaki yerel bir gazete, kasım başında paylaştığı bir haberde, 1990’lı yıllarda, Kurschus’un vaizlik yaptığı dönemde kilisede görev yapmış eski bir kilise çalışanının erkek çocuklara cinsel istismarda bulunduğunu aktarmıştı.

Kurschus, bugün yaptığı açıklamada, ailesiyle uzun zamandır arkadaş olduğu eski personel ile hiçbir iş ilişkisi içinde olmadığını söyledi. Kurschus, ”Keşke bugün beni telaşa düşürecek davranışsal konular karşısında daha ilgili, eğitimli ve hassas olsaydım” dedi.

Cinsel istismar vakalarına ilişkin Siegen Savcılığı’ndan yapılan açıklamada ise pek çok şahsın kilise müzisyeniyle ilişkin 1980’ler ve 90’larda yaşandığı ifade edilen cinsel istismar vakalarına ilişkin başlatılan soruşturmanın devam ettiği belirtildi.


Yorum Yazın