Cep telefonu şarjıyla ilgili doğru sanılan yanlışlar

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Cep telefonu şarjıyla ilgili doğru sanılan yanlışlar
Abone ol
Cep telefonu pillerinin şarj edilmesi konusunda doğru sandığımız çok sayıda yanlış var. Peki cep telefonu şarjı ile ilgili doğru sanılan yanlışlar neler? Birlikte bakalım...

Birçok kullanıcı, elektronik cihazlardaki piller hakkında pek çok şeyi doğru bildiğini düşünüyor. Ancak bu pil efsanelerinden bazıları kesinlikle yanlış; ya da en azından geçmişte kalmış durumda.

Tam olarak şarj etmemek pile zarar verir mi? Çok sık şarja takıp çıkarmak doğru mu? Gelin, doğru sanılan pil yanlışlarına birlikte bakalım.

Bellek efektine dikkat etmelisiniz
Bir pilin şarja takılmadan önce mümkün olduğunca boş olması gerektiği sık sık söylenir. Aksi halde bellek efekti denen durum nedeniyle pillerin giderek daha az şarj tutacağı düşünülür. Ancak, lityum iyon pillere sahip oldukları için  modern akıllı telefonlarda bu doğru değil. Nikel-kadmiyum piller ise çok erken şarj olduğu için kalıcı olarak kapasite kaybedebilir.

Yanlış güç kaynakları kullanılmamalı
Yanlış güç kaynağı yoktur, en azından USB kablosuyla şarj olan mevcut akıllı telefonlar için... Şarj elektroniği sadece tanımlanmış bir enerji akışının geçmesine izin verir. Böylece tüm uygun güç kaynaklarını kullanabilir ve örneğin iPhone'ları Android şarj cihazlarıyla şarj edebilirsiniz. Ancak, tüm akıllı telefonlar aynı hızda şarjı desteklemez. Yani bir hızlı şarj cihazı kullansanız bile, şarj süresi telefonun izin verdiği seviyede kalacaktır.

İlk şarjı uzun tutmak gerekir
Yeni bir akıllı telefonun ilk şarj işlemi çok uzun olmak zorunda değil, cihazı tamamen şarj etmek zorunda da değilsiniz. Bu yaygın görüş eski pil teknolojilerinin zamanına kadar uzanır, ancak modern lityum iyon piller bundan bir fayda görmez. Tabii ki ilk şarjınızda pili tam olarak şarj edebilirsiniz. Ama bunu yapmak zorunda değilsiniz.

Çok sık şarja takıp çıkartmak pile zarar verir
Bu da doğru değil. Piller sadece belirli sayıda şarj döngüsüne dayanır. Bununla birlikte, bir şarj döngüsü de birkaç şarj işleminden oluşabilir. Yani toplam pil ömrü kaç kez şarja taktığınızla ilgili değildir.

Her zaman tam şarj etmelisiniz
Bunu yapmak zorunda da değilsin. Aslında, bir pilin mükemmel şarj durumu yüzde 30 ila 80 arasındadır. Birkaç kısa şarj, uzun vadede pil için her seferinde yüzde 100'e kadar şarj etmekten daha iyi olabilir.


Yorum Yazın