Biyokütle enerji kapasitesi 2 bin 102 megavata ulaştı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Biyokütle enerji kapasitesi 2 bin 102 megavata ulaştı
Abone ol
Türkiye'nin biyokütle enerjisi 73 ilde bulunan santrallerle 2 bin 102 megavat kapasiteye ulaşırken, İstanbul sahip olduğu kapasite ve elektrik üretimiyle ilk sırada yer alıyor.

Türkiye’de, sürdürülebilir ve yenilenebilir bir kaynak olan biyokütle enerjisi kapasitesi yeni yatırımlarla artıyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın verilerine göre, Türkiye'nin elektrik kurulu gücü 2022 yılı Mart sonu itibarıyla 100 bin 334 megavata ulaştı. Biyokütle enerjisinin toplam elektrik kurulu gücündeki payı da yüzde 2 oldu.

Su, rüzgar ve güneş gibi sınırsız doğal kaynakların sahip olduğu enerjinin kullanılabilir enerji formuna dönüştürülmesi için faydalanılan teknolojiler çeşitlenirken, binlerce tona ulaşan atıkların enerji üretiminde kullanımı da artıyor.

Türkiye'nin hemen tüm bölgelerinde biyokütleden elektrik üretimi gerçekleştirilebiliyor. Biyokütleden elektrik enerjisi kurulu gücü mart sonu itibarıyla 73 ilde bulunan santrallerle 2 bin 102 megavat kapasiteye ulaştı.

İstanbul sahip olduğu 264,5 megavat biyokütleden elektrik enerjisi üretim kapasitesiyle bu iller arasında ilk sırada yer alıyor. İstanbul'u 132,4 megavatla Ankara, 88,4 megavatla İzmir, 81,6 megavatla Balıkesir ve 81,5 megavatla Samsun izliyor.

Öte yandan Türkiye'nin biyokütle atık potansiyelinin, yaklaşık 8,6 milyon ton petrol eşdeğeri ve bu kaynaktan üretilebilecek biyogaz miktarının da 1,5-2 milyon ton petrol eşdeğeri olduğu tahmin ediliyor.

9 bin megavat potansiyel bulunuyor
Biyogaz Yatırımları Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Altan Denizsel, Türkiye'nin biyokütle enerjisinde potansiyelinin 9 bin megavat seviyesinde olduğunu söyledi.

Atıkların sınıflandırılması konusunun toplumda hala yeterince farkındalık oluşmadığını belirten Denizsel, “Atıkların yakıta dönüşmesi için ayrıştırma safhası oldukça önemli. Bu konuda daha çok bilinçlendirme çalışmaları yapılması gerekiyor. Bunların yanında devletin teşvikleri biyokütleden elektrik üretilmesinde kritik önem taşıyor. Yaptığımız hesaplamalara göre, megavatsaat başına 1500 lira teşvik sağlanırsa, Türkiye'nin potansiyeli daha fazla ortaya çıkarılabilecek." değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'de biyokütle enerjisinden elektrik üreten kapasitesi en yüksek 10 ilk ve kurulu güçleri ise şöyle:  

Sıralama

İstanbul

264,5

2

Ankara

132,4

3

İzmir

88,4

4

Balıkesir

81,6

5

Samsun

81,5

6

Konya

72

7

Afyonkarahisar

70,6

8

Manisa

69

9

Adana

65,6

10

Bursa

64

 


Yorum Yazın