"Taş ocağı usulsüz"

Bilirkişi heyeti İkizdere için görüş açıkladı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Bilirkişi heyeti İkizdere için görüş açıkladı
Abone ol
Rize İkizdere'de Cengiz İnşaat'ın taş ocağı projesi için bilirkişi heyeti, usulüne uygun hazırlanmadığı ve vadide taş ocağı yapılmasının uygun olmadığı yönünde görüş açıkladı.

Rize İdare Mahkemesi'nin kararı doğrultusunda geçen ay İkizdere İşkencedere Vadisi'nde keşif yapan bilirkişi heyeti raporun hazırlanması için verilen 30 günlük sürenin ardından vadide yapımı devam eden taş ocağı ile ilgili kararını verdi. Bilirkişi heyeti raporunda, İşkencedere Vadisi'nde yapılmak istenilen taş ocağının proje tanıtım raporunun usulüne uygun hazırlanmadığı ve vadide taş ocağı yapılmasının uygun olmadığı yönünde görüş açıkladı.

Duvar'dan  Gençağa Karafazlı'nın haberine göre; Davanın avukatlarından Yakup Okumuşoğlu, bilirkişi heyetinin hazırladığı raporu henüz tam olarak okumadığını belirterek "Ancak sonuç bölümüne bakıldığında yapılan taş ocağının usulsüz olduğu belirtilmektedir. Bu şekliyle de olsa sonucun mücadele edenlerin lehine bir karar olduğunu söylemek mümkün" dedi.

"3 aydır keşif yapılamadı"

Yakup Okumuşoğlu, geçen ay bilirkişi heyetinin yaptığı inceleme sonrası yaptığı açıklamada, proje dosyasında bulunan bazı hususların mahkemeye sunulan raporda bulunmadığını belirterek şunlaır söylemişti: "Mahkemeden bu raporların hangi tarihte dosya içerisine girdiğini, sonradan ekleme yapılıp yapılmadığını denetlenmesini istedik. Mahkemeye eleştirilerimizi yaptık. 3 aydır keşif yapılamadı. Yürütmeyi durdurma kararı verilmedi. Burada kesilen ormanın illa orman davası ile gündeme getirilmesi gerekmiyor. Bu bir çevre davası. Yürütmeyi durdurma kararı verilebilirdi. Tebligatların geciktiğinden bahsettik. Bilirkişi heyetinin değiştirilmesi gerektiğini söyledik. Keşif usulü açısından bir sorun yok. lakin rapor ister lehimize ister aleyhimize olsun burada çok sayıda ağaç kesildi.”

İkizdere'de açılmak istenen taş ocağı

Rize'nin İkizdere ilçesinde bulunan İskencedere Vadisi'nde açılmak istenen taş ocağı için İkizdereli köylüler 21 Nisan tarihinden beri eylem yapıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3 Eylül 2021 tarihinde eylem yapan kişiler için, "Türkiye'nin değişik yerlerinden ne kadar sol varsa, komünist varsa, alıp buraya geliyorlar." ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan'ın bu sözlerine taş ocağına direnen köylüler tepki göstermişti. Eylem yapan köylülerden Pervin Baş, "Ne terörist var ne anarşist var. Hiçbir şey yok. Namazımda niyazımda olan bir insanım. Burada komünist momünist felan yoktur. Ben malımı, vadimi koruyorum" ifadelerini kullanmıştı.


Karamollaoğlu’ndan TÜGVA çıkışı!Önceki Haber

Karamollaoğlu’ndan TÜGVA çıkışı!

Danimarka, gol yemeden Dünya Kupası biletini aldıSonraki Haber

Danimarka, gol yemeden Dünya Kupası bile...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar