Bilim insanlarından vücuttaki benleri yok edebilecek aşı buluşu

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Bilim insanlarından vücuttaki benleri yok edebilecek aşı buluşu
Abone ol
Marilyn Monroe ve Cindy Crawford gibi isimler tarafından bir zamanlar güzellik işareti olarak görülen benler, kimi insanların kurtulmak uğruna bıçak altına yattığı operasyonlara da sebep olabiliyordu. Frances Crick Enstitüsü’nden bilim insanları, vücuttaki benlerin kendi kendini yok etmesini sağlayabilecek bir tür ”kişiselleştirilmiş aşı” geliştirdiklerini duyurdu

Araştırmacılar bunun, kanser riski yüksek olan hastalarda benleri tersine çevirecek bir tedaviye imkan sağlayabileceğine ve hatta cerrahisiz yeni bir ”kozmetik ben alma” yönteminin önünü açabileceğine inandıklarını vurguladı. 

Anne karnındaki genetik mutasyonların neden olduğu konjenital melanositik nevüs sendromu (CMN) adı verilen nadir bir cilt rahatsızlığı, şahsın vücudunun yüzde 80’ine kadarının büyük, ağrılı ve kaşıntılı benlerle kaplanmasına neden oluyor. Bu rahatsızlığa sahip çocuklar ve yetişkinler, cilt kanserinin en ciddi türü olan melanoma yakalanma konusunda yüksek risk altında. 

Bilim insanları aşıyı, bu hastalığa sahip gençleri tedavi eden Great Ormond Street Hastanesi (GOSH) ile birlikte çalışarak ürettiklerini duyurdu. 

Aşıyı hem hastalar tarafından bağışlanan hücreler hem de fareler üstünde test eden bilim insanları, bu ben hücrelerinde mutasyona uğrayan ve insanları kansere yatkın hale getirebilen NRAS adlı bir geni çıkarmayı başardılar.

Bilim insanları, Ulusal Sağlık ve Bakım Araştırma Enstitüsü (NIHR) tarafından finanse edilen terapinin yakında insanlar üstünde klinik denemelere başlamasını umduklarını söyledi. 


Yorum Yazın