Avustralyalı şirketten Taliban'a kenevir fabrikası teklifi

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Avustralyalı şirketten Taliban'a kenevir fabrikası teklifi
Abone ol
Afganistan'ı ele geçiren Taliban'ın geçici hükümetinin İçişleri Bakanlığı, Avustralyalı "Cpharm"ın kenevir fabrikası açmak istediğini belirtti.

Afganistan'ı ele geçiren Taliban'ın geçici hükümetinin İçişleri Bakanlığı, Avustralya merkezli bir şirket olan "Cpharm"ın Afganistan'da kenevir fabrikası kurmak için 450 milyon dolar yatırım yapacağını açıkladı.

Bakanlığın sözcüsü Said Hosti, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Cpharm'ın Afganistan'da kenevir fabrikası kurmak için kendilerine teklifte bulunduğunu belirtti.

Şirket yetkilileriyle fabrikanın açılması konusunda gerekli görüşmelerin yapıldığını ifade eden Hosti, bu fabrikanın kurulmasıyla, Afganistan'daki tüm kenevir ürünlerinin işletilmesinin yasal olarak yalnızca bu şirkete ait olacağını bildirdi.

Hosti, Cpharm'ın Afganistan'da kenevir fabrikası kurmak için 450 milyon dolar yatırım yapacağını kaydetti.

Açılacak bu fabrikada kenevirden ilaç ve bir çeşit krem ​​üretileceğini dile getiren Hosti, "Cpharm'ın verilerine göre şu anda Afganistan'da 20 bin dönüm araziye kenevir ekiliyor ve fabrikanın ise 30 bin dönüm araziye kenevirin ekilmesine ihtiyacı olacak." dedi.

Yerel dilde (Çers) olarak adlandırılan kenevirin, Afganistan'da yasal olmamasına rağmen birçok vilayette ekimi yapılıyor.

Yurt içinde bağımlıların yüzbinleri geçtiği kenevirden elde edilen uyuşturucu madde, yurt dışına da kaçak yollarla gönderiliyor.

Kenevir tarlalarından her yıl bir defa ürün elde ediyor. Temmuz sonlarında ekim işlemi yapılırken, ekim sonunda ise mahsul toplanıyor.

Afganistan, dünyada uyuşturucu merkezi olan ülkelerin başını çekiyor.

 


İran'dan Birleşik Arap Emirlikleri açıklamasıÖnceki Haber

İran'dan Birleşik Arap Emirlikleri açıkl...

Fahrettin Koca: Favipiravir yerine Molnupiravir kullanılacakSonraki Haber

Fahrettin Koca: Favipiravir yerine Molnu...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar