Atmosferdeki karbondioksit miktarı insanlık tarihinin en yüksek düzeyine çıktı!

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Atmosferdeki karbondioksit miktarı insanlık tarihinin en yüksek düzeyine çıktı!
Abone ol
Atmosferdeki karbondioksit düzeyi, aylık ortalama milyonda 420 parça (ppm) üstüne çıkarak rekor kırdı. 2021'de en yüksek düzey Mayıs'ta 419,13 ppm olarak kayda geçmişti. 20 yıl önceyse rekor 375,93 ppm'di.

Dünya'daki karbondioksit seviyesi, ilk kez aylık ortalama milyonda 420 parçanın (ppm) üzerine çıkarak rekor kırdı.

ABD'nin Hawaii eyaletinde Mauna Loa Gözlemevi tarafından kaydedilen sonuçları ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA) paylaştı.

CO2 insanlık tarihinin en yüksek düzeyinde
2021'de en yüksek düzey, Mayıs'ta 419,13 ppm olarak kayda geçmişti. 20 yıl önceyse rekor 375,93 ppm'di.

NOAA, karbondioksidin, doğal artış görülen diğer jeolojik dönemlerden yaklaşık 100 kat daha hızlı arttığını belirtiyor.

Ünlü iklim bilimciler, atmosferdeki karbondioksit seviyesinin 350 ppm'in altında tutulması çağrısı yapmıştı


350 ppm hedefi neye dayanıyor?
"PPM", karbondioksit moleküllerinin atmosferdeki diğer tüm moleküllere oranını ölçmenin bir yolu olan "milyonda parça" anlamına geliyor.

Sayısız bilim insanı, iklim uzmanı ve hükümet yetkilisi, 350 ppm'nin "güvenli" karbondioksit seviyesi olduğu konusunda hemfikir.

İnsan uygarlığının başlangıcından beri, dünya atmosferi yaklaşık 275 ppm karbondioksit içeriyordu.

Ünlü iklimbilimci Dr. James Hansen, bu ölçülerin "medeniyetin geliştiği ve dünyadaki yaşamın uyum sağladığı" koşullar olduğunu yazdı. Bu risklerin ötesine geçmek, küresel iklim sistemimizin 1.000.000+ yıllık göreli istikrarını bozma riskini taşıyor.

18. yüzyıldan bu yana insanlar enerji ve mal üretimi için kömür, gaz ve petrol yakmaya başladılar ve atmosferdeki karbon, önce yavaş, sonra daha hızlı yükselmeye başladı.

Işıkları yakmak, yemek pişirmek veya evlerimizi ısıtmak gibi her gün yaptığımız etkinliklerin çoğu, karbondioksit ve diğer sera gazlarını yayan enerji kaynaklarına dayanıyor.

Bu işlemler sırasında bir zamanlar yerkabuğu altında fosil yakıtlar halinde depolanmış milyonlarca ve milyonlarca yıllık karbonu yeniden dağıtıyor ve atmosfere salıyoruz.


Yorum Yazın