Araştırma | Türkiye'de Yolsuzluk: Neden? Nasıl? Nerede?

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Araştırma | Türkiye'de Yolsuzluk: Neden? Nasıl? Nerede?
Abone ol
Araştırma şirketi KONDA'nın Uluslararası Şeffaflık Derneği için hazırladığı "Türkiye'de Yolsuzluk: Neden? Nasıl? Nerede?" raporu açıklandı. Raporda yer alan bazı bulgular şöyle:

Araştırmaya katılanların %74’ü yolsuzluğun son iki yılda arttığını düşünürken yalnızca %16’sı bu yargıya katılmıyor. Bu oran toplumun, ülkenin kurumlarına karşı ciddi bir güven bunalımı içerisinde olduğunu göstermektedir.

Siyasi parti tercihi, eğitim durumu faktörlerine göre yolsuzluk algısında farklılık ortaya çıkmakta olup, muhalefet seçmenlerinin neredeyse tamamı yolsuzluğun arttığını düşünürken Ak Parti seçmenleri %44 oranında Mhp seçmenleri ise %63 oranında yolsuzluğun arttığını düşünmektedir.

Toplumun %60’ı ‘‘Hükümeti yolsuzlukla mücadele konusunda başarılı buluyorum” yargısına katılmadığını söylerken sadece %27’si hükümeti başarılı bulmakta.
Yolsuzluğun yaygınlaşmasının nedenleri sorulduğunda, “yolsuzluğun cezasız kalması” %80, “ihale sistemleri” %80, “kamu kurumlarında şeffaflığın ve hesap verebilirliğin olmaması” %77, gibi etkenlerin ilk sıralarda sayılması güven bunalımının en çarpıcı göstergelerinden biridir.

Toplumun %82 gibi büyük bir çoğunluğu siyasi partilerin yolsuzluğa bulaşmış olduğunu düşünmektedir, bunu yerel yönetimler, kamu kurumları ve medya takip etmekte.


Yorum Yazın