Araştırma: Maske takanlar daha çekici bulunuyor

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Araştırma: Maske takanlar daha çekici bulunuyor
Abone ol
"Bunun nedeni pandemi döneminde Covid'le mücadele eden sağlık çalışanlarında görmemiz olabilir"

Cardiff Üniversitesi'nden araştırmacılar, yaptıkları çalışmada Covid önlemi olarak kullanılan maskenin hem erkekler hem de kadınlar tarafından "çekici" bulunduğunu keşfetti.

İngiltere’de yer alan Cardiff Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, hem erkeklerin hem de kadınların, yüzlerinin alt yarısını kapatan bir maskeyle daha çekici göründüklerini öğrendiklerinde şaşırdıklarında açıkladı.
Ayrıca, modaya uygun renkli ve desenli maskelerin varlığına  rağmen, tek kullanımlık cerrahi maskeyle kaplı bir yüzün çok daha çekici olarak kabul edildiği görüldü.

Cardiff Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden Dr. Michael Lewis, pandemiden önce yapılan araştırmaların genellikle hastalıkla ilişkilendirdiği için çekiciliği azalttığını gösterdiği belirterek, "Maskelerin her yerde bulunmasından bu yana, durumun değişip değişmediğini test etmek ve maske türünün herhangi bir etkisinin olup olmadığını anlamak istedik.

MAVİ CERRAHİ MASKE GÜVEN VERİYOR
Çalışmamız, tıbbi maske takılan yüzlerin en çekici kabul edildiğini gösteriyor. Bunun nedeni, sağlık çalışanlarının mavi maske takmasına alışmamız ve şimdi bunları bakım veya tıp mesleğindeki insanlarla ilişkilendirmemiz olabilir. Kendimizi savunmasız hissettiğimiz bir zamanda, tıbbi maske takmayı güven verici bulabilir ve böylece kullanıcıya karşı daha olumlu hissedebiliriz” dedi.

Katılımcılar, bez maske takanların, maskesiz veya kitap tarafından yüzleri kısmen gizlenmiş olanlardan önemli ölçüde daha çekici olduğunu söyledi. Ancak, tek kullanımlık cerrahi maske takanlar kadınlara çok  daha çekici geldi. 

Lewis, "Sonuçlar, pandemi öncesi araştırmalara ters düşüyor. Pandemi, maske takanları nasıl algıladığımız konusunda algımızı değiştirdi. Maske takan birini gördüğümüzde artık 'o kişide bir hastalık var, benim uzak durmam gerekiyor' diye düşünmüyoruz. 

Bu, evrimsel psikolojiyle ve eş seçimiyle  ilgili bir durum. Cerrahi maske takan biri doktorlarla ilişkilendirildiğini için daha güvenilir ve saygın olarak algılanıyor” dedi.

GÖZLER ÖN PLANA ÇIKIYOR
Diğer taraftan, Lewis, maskelerin dikkati gözlere yönelttiği için insanları daha çekici hale getirmesinin de mümkün olduğunu söyledi. Diğer çalışmaların, kısmen beynin eksik boşlukları doldurması ve genel etkiyi abartması nedeniyle, bir yüzün sol veya sağ yarısını kapatmanın insanları daha çekici gösterdiğini bulduğunu söyledi.

 


Endonezya’da 6,7 büyüklüğünde depremÖnceki Haber

Endonezya’da 6,7 büyüklüğünde deprem

Deneyimli gazeteciler Rauf Denktaş’ı anlattıSonraki Haber

Deneyimli gazeteciler Rauf Denktaş’ı anl...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar