Amazon, 3236 mikro uyduyu Dünya yörüngesine fırlatıyor

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Amazon, 3236 mikro uyduyu Dünya yörüngesine fırlatıyor
Abone ol
Birçok alanda karşı karşıya gelen Amazon ve Elon Musk, uzay tabanlı bir internet projesinde de karşı karşıya geliyor.

Dünyanın en büyük şirketlerinden birisi olan Amazon, iş alanını daha da genişletmek için yoğun çalışmalarını sürdürüyor. E-ticaret devi, son dönem teknoloji gelişimleri yakından takip etmeye devam ediyor. Bu kapsamda Elon Musk’a rakip olacak bir projeyi daha hayata geçiriyor.

E-ticaret devi Amazon, 2022 yılı için ilk çeyrek verilerini açıkladı! Teknoloji firmasının açıklamalarının ardından hisseler düştü!

Amazon, 3236 mikro uyduyu Dünya yörüngesine fırlatıyor

Birçok alanda girişimleri bulunan Amazon, uzay tabanlı bir internet kurmak ve uzaydan ağ erişim hizmetleri sağlamak için düğmeye bastı. Bu alanda akla ilk gelen isimlerden olan Elon Musk’ın Starlink projesine rakip olmak isteyen şirket, 3236 mikro uyduyu düşük Dünya yörüngesine gönderiyor.

Project Kuiper adı verilen proje bugün fırlatılıyor. Amazon’un Kuiper uydularını fırlatmak için önemli şirketlerle büyük bütçeli anlaşmalar sağladı. Bu şirketlerin arasında  Amazon kurucusu Jeff Bezos‘un Blue Origin, United Launch Alliance ve Europe’s Arianespace gibi şirketler yer alıyor. Öte yandan bu anlaşma ticari havacılık endüstrisi tarihindeki en büyük roket anlaşması olarak tarihe geçiyor.

Aslında Amazon, “Project Kuiper”ı ilk olarak 2019 yılında tanıttı. Önemli isimlere göre bu proje Elon Musk’ın CEO’su olduğu SpaceX’in Starlink projesine bir tepki olarak çıktı. Öte yandan Amazon’un Musk’a rakip olmak istediği tek proje bundan ibaret değil.

Gelişme aşamasında olan teknolojileri destekleyen Amazon, insansı robot teknolojisi için lojistik, sipariş karşılama ve tedarik zinciri sektöründeki şirketlere 1 milyar dolar yatırım yapacağını duyurdu. Daha önce Elon Musk da bu alanda büyük yatırımlar yaptığını ve çok önemsediğini belirtmişti.


Yorum Yazın