Alman Commerzbank Türkiye'de 2022 dolar tahminini 11 liraya çıkardı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Alman Commerzbank Türkiye'de 2022 dolar tahminini 11 liraya çıkardı
Abone ol
Merkez Bankası'nın faiz indirim kararı sonrası hızla yükselişe geçerek 10 lira sınırına dayanan dolar 2022 yılında kaç lira olacak? Almanya'nın önemli bankalarından Commerzbank, önümüzdeki yılın dolar tahminini 11 liraya çıkardı.

Alman Commerzbank, Mart 2022 için dolar tahminini 10 TL'den 11 TL'ye yükseltti. Banka, son faiz indirimlerini "tehlikeli bir deney" olarak niteledi.

Yabancı bankalar dolar/TL tahminlerini yukarı yönlü değiştirmeye devam ediyor. Alman Commerzbank, bugün paylaştığı raporda 2022 yılı Mart ayı sonu dolar tahminini 10 TL’den 11 TL’ye yükseltti. Bankanın yıl sonu dolar/TL tahmini ise 10 seviyesinde bulunuyor.

"Tehlikeli para politikası deneyi"

“TL: İşler kontrolden çıktı” başlıklı değerlendirmede, Türkiye’de tehlikeli bir para politikası deneyinin başladığı belirtildi.

Türkiye’de faizin yatay seyrettiği dönemin eylülde Merkez Bankası’nın (TCMB) 100 baz puanlık faiz indirimiyle sona erdiği ve sonrasında 200 baz puanlık daha indirim yapılarak politika faizinin yüzde 16’ya çekildiğini, bu adımlar sonrasında döviz kurlarının TL karşısında uçuşa geçtiğini hatırlatan banka, faiz indirimlerinin devam edeceği beklentisini paylaştı.

"Enflasyon türkiye’de geçici değil"

Enflasyonun geçici olduğu tezinin diğer ülkeler için geçerli olabileceğini ancak 10 yılı aşkın süredir yüksek enflasyona sahip Türkiye için geçerli olmadığını öne süren banka, TL’de süreklileşen değer kaybının temel sorun olduğunu, son kur artışlarının enflasyonu daha da yükselteceğini, tekrar bir enflasyon ve kur spiraline girileceğini, nihayetinde tekrar faiz artışlarına gidilmek zorunda kalınacağını vurguladı.

Banka, tekrar faiz artışları başlayana kadar döviz kurlarında ciddi sıçramaların mümkün olduğunu belirtti.


Zulüm İstanbulluya mı taksiciye mi?Önceki Haber

Zulüm İstanbulluya mı taksiciye mi?

Keşke siyasette daha çok kadın lider olsaydı...Sonraki Haber

Keşke siyasette daha çok kadın lider ols...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar