UNFPA Türkiye’den ”Dünya Çocuk Günü” etkinliği

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
UNFPA Türkiye’den ”Dünya Çocuk Günü” etkinliği
Abone ol
Etkinlikte çocuk yaşta evliliklerin önlenmesi konusuna dikkat çekildi

ANKARA (AA) Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) ve Sabancı Vakfı tarafından bu yıl "Her çocuk için her hak" temasıyla kutlanan "Dünya Çocuk Günü" dolayısıyla çocuk yaşta evliliklere dikkat çekmek ve önlenmesi için Ankara'da etkinlik düzenlendi.

UNFPA'dan yapılan açıklamaya göre, UNFPA Türkiye'nin, 2018'den beri Sabancı Vakfının finansal desteğiyle yürüttüğü "Çocuk Yaşta Evliliklerin Önlenmesi Projesi" kapsamında düzenlenen etkinlikte "Çocuk Yaşta Evlilikler ile Mücadelede Sağlık Aracıları Modeli" tanıtıldı.

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Celile Eren Ökten, etkinliğin açılışında yaptığı konuşmada, bütün çocukların eğitim hakkının ve kimsenin bu haktan mahrum bırakılamayacağının yasalarla güvence altına alındığını vurguladı. Çocukların eğitime devamını ve devamsızlık durumunu yakından takip ettiklerini belirten Ökten, "Her çocuğun eşit yaşam, barınma, sağlık ve eğitim hakkına sahip olması için çalışmaya devam edeceğiz." ifadesini kullandı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürü Ayşegül Yıldırım Kaya da erken yaşta ve zorla evlilik ile çocuk kavramlarının yan yana gelmemesi gerektiğini vurguladı. Bakanlığın, çocuğun yüksek yararı ilkesiyle koruyucu, önleyici ve destekleyici hizmetlerini sürdürdüğünü belirten Kaya, "Erken yaşta ve zorla evliliklerin önüne tam anlamıyla geçebilmek ve bu önemli çocuk hakları ihlalini ortadan kaldırabilmek için işbirliği içinde kararlı adımlarla yürümeye devam edeceğiz." görüşünü paylaştı.

UNFPA Türkiye Temsilcisi Mariam Khan da çocuk yaşta, erken ve zorla evliliklerin sonlandırılması için başta devletler olmak üzere, Birleşmiş Milletler ve sivil toplum dahil tüm paydaşların kolektif çabasına ihtiyaç olduğunu bildirdi. Khan, "Tüm kadınların ve kız çocuklarının şiddetten arınmış bir yaşam sürdüğü, her çocuğun potansiyelini tam olarak ortaya çıkarabilmesi adına her hakkının korunduğu bir Türkiye için güçlerimizi birleştirmeliyiz." çağrısında bulundu.

Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan da vakıf olarak yaklaşık 50 yıldır tüm bireylerin haklardan eşit yararlandığı toplum idealiyle çalıştıklarını belirterek, çocuk yaşta, erken ve zorla evliliklerin kız çocuklarının eğitim, sağlık, ekonomik fırsatlara erişimini engellediğini, şiddet ve istismara maruz kalma riskini artırdığını, yürüttükleri projenin erken yaşta ve zorla evliliklerin çözümü için önemine işaret etti.

Çocuk Yaşta Evliliklerin Önlenmesi Projesi: Sağlık Aracıları Modeli

UNFPA Türkiye ve Sabancı Vakfı tarafından yürütülen "Çocuk Yaşta Evliliklerinin Önlenmesi" Projesi, 2018'den beri 3 faz halinde Nevşehir, Van, Bitlis ve Muş illerinde "sağlık aracıları" adı verilen özgün bir modelle hayata geçirildi.

Çocuk yaşta evlenen ve/veya çocuk sahibi olanlar da dahil, proje ilinde yaşayan ve önceden belirlenmiş kriterlere göre sağlık aracısı olarak belirlenen ve kapasite güçlenme eğitimlerine katılan kadınlar, haneleri ve esnafı ziyaret edip çocuk yaşta evliliklerin sağlık riskleri ve sonuçları konusunda farkındalık yaratmak amacıyla çalışmalar yapıyor.

Proje kapsamında ayrıca bilinçlendirme toplantıları ve çocuk yaşta, erken ve zorla evliliklerin sona erdirilmesine yönelik yereldeki önleme ve müdahale mekanizmalarını destekleme çalışmaları da yürütülüyor.

Bu kapsamda çocuk yaşta evliliklerin önlenmesi için Nevşehir, Van, Bitlis ve Muş'ta yaklaşık 23 bin kişiye ulaşıldı, 50 civarında kadına sağlık aracısı olarak eğitim verildi. Bu sağlık aracıları, çocuk yaşta evliliklerin risklerini ve zararlı sonuçlarını anlatmak için Nevşehir, Van, Bitlis ve Muş'ta 4 bin 300'den fazla haneyle ve 170'ten yerel işletmeyle/esnafla bir araya geldi.

Kaynak: AA

Kaynak:AA


Yorum Yazın