Resmi Gazete'de yayımlandı!

11 Temmuz "Srebrenitsa Soykırımı Uluslararası Anma Günü" olarak ilan edildi

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
11 Temmuz "Srebrenitsa Soykırımı Uluslararası Anma Günü" olarak ilan edildi
Abone ol
Cumhurbaşkanı Erdoğan imzalı genelgeyle Türkiye'de 11 Temmuz artık "Srebrenitsa Soykırımı Uluslararası Anma Günü" olarak belirlendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İmzasıyla Resmi Karar

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasını taşıyan genelgeyle, 11 Temmuz artık "Srebrenitsa Soykırımı Uluslararası Anma Günü" olarak ilan edildi. Bosna Hersek'te 1995 yılında gerçekleşen ve binlerce insanın hayatını kaybetmesine neden olan Srebrenitsa Soykırımı'nın anısına düzenlenecek etkinlikler, Dışişleri Bakanlığı koordinasyonunda gerçekleştirilecek.

Uluslararası toplumun da dikkatini çeken bu karar, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından da desteklenmiş ve soykırımı inkâr eden veya çarpıtan eylemleri kınayan bir çerçeve sunmuştur. Türkiye, bu günün anlam ve önemine vurgu yaparak, insanlık adına yaşanan bu acı olayı ulusal ve uluslararası düzeyde anmanın önemine işaret etmektedir.

Genelgenin kapsamında şu ifadelere yer verildi;

"11 Temmuz 1995 günü Bosna Hersek'te 8 binden fazla insanın katledilmesi nedeniyle Uluslararası Adalet Divanı tarafından Avrupa'da yaşanan ve II. Dünya Savaşından sonraki en büyük soykırım olarak nitelendirilen Srebrenitsa Soykırımı, insanlık tarihine kara bir leke olarak geçmiştir. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 23 Mayıs 2024 tarihli kararla 11 Temmuz "Srebrenitsa Soykırımını Uluslararası Düşünme ve Anma Günü" olarak kabul edilmiştir. Mezkûr Karar'da tarihsel bir olay olarak Srebrenitsa soykırımından sorumlu olanlar da dâhil olmak üzere uluslararası mahkemeler tarafından savaş suçları, insanlığa karşı suçlar ve soykırımdan hüküm giyenleri yücelten eylemler çekincesiz şekilde kınanmaktadır. Ayrıca üye devletlere; soykırımın inkârını, çarpıtılmasını ve gelecekte benzer olayların meydana gelmesini önlemek için uygun programların eğitim müfredatına dâhil edilmesi tavsiye edilmektedir. Bu kapsamda Srebrenitsa'daki soykırım kurbanlarının anısına ve onuruna düzenlenecek özel anma etkinlikleri, eğitim ve halkı bilinçlendirme faaliyetleri vasıtasıyla tüm dünyada farkındalık oluşturmak için kabul edilen 11 Temmuz Günü; acıların paylaşılması, soykırımın ve insanlığa karşı işlenen suçların kınanması amacıyla Ülkemizde de "Srebrenitsa Soykırımını Uluslararası Düşünme ve Anma Günü" olarak yâd edilecektir. 11 Temmuz Srebrenitsa Soykırımını Uluslararası Düşünme ve Anma Günü kapsamında düzenlenecek etkinlikler Dışişleri Bakanlığı koordinasyonunda ilgili kamu kurum ve kuruluşlarıyla birlikte yürütülecektir. Bu çerçevede tertiplenecek etkinliklerin en iyi şekilde gerçekleştirilebilmesi için ihtiyaç duyulacak her türlü destek ve yardımın tüm kamu kurum ve kuruluşlarınca geciktirilmeksizin yerine getirilmesi hususunda bilgilerini ve gereğini rica ederim." ​​​​​​​


Yorum Yazın