Zülfü Livaneli

Zülfü Livaneli

İlk yılları
Ömer Zülfü Livanelioğlu, 20 Haziran 1946'da Konya'nın Ilgın ilçesinde dünyaya geldi. Livanelioğlu ailesinin büyük dedeleri Ömer Efendi 93 Harbi’nde Artvin’in Ermeni ve Rus işgaline uğraması üzerine Erzurum’a gelerek Ahmet Muhtar Paşa’nın ordusuna katılmıştır.

Ömer Efendi Harput Redif Taburu’na mülazım rütbesiyle atanır. Daha sonra burada çıkan çatışmada şehit düşer. Ömer Efendi’nin tek oğlu olan Zülfü Efendi, Türkiye’nin muhtelif yerlerinde sorgu hâkimi olarak görev yapar. Soyadı Kanunu çıktığında, babasının geldiği Artvin/Yusufeli/Livane Sancağı'na izafeten Livanelioğlu soyadını alır. Zülfü Efendi’nin oğullarından üçü de hâkim olmuştur. En büyükleri ve Zülfü Livaneli'nin babası olan Mustafa Sabri Livanelioğlu, Yargıtay Başkanvekilliğine kadar yükselmiştir.

Kariyeri
ABD Fairfax Konservatuvarı'nı bitirmiştir. Zülfü Livanelioğlu bağlama çalmayı teyzesi Nazmiye (Türeli) Yücel'in eşi olan eniştesi Turhan Yücel'den, Ilgın'da yaşadığı yıllarda ve yaz tatillerinde öğrendiğinde, eniştesi Turhan Bey'in kendisine hayatını değiştirecek bir sermayeyi hediye ettiğinden haberi yoktu.

Zülfü Livaneli, müziği ile birçok ulusal ve uluslararası ödül aldı ve eserleri Joan Baez, Maria Farantouri, Maria del Mar Bonet, Leman Sam, Sezen Aksu gibi yerli ve yabancı sanatçılar tarafından yorumlandı. Kültür, sanat ve politika alanında Türkiye’nin önemli isimlerinden birisi olan sanatçı, sanat yaşamı boyunca 300'e yakın besteye ve 30 film müziğine imzasını attı.

Türkiye'den ansızın ayrılarak İsveç'e sürgün yıllarında muhtelif işlerde çalışan Livaneli'nin en büyük arzusu bir gün Türkan Şoray ile tanışabilmek ve o zaman Türkiye'de suçlanan kişilerin uğrak yeri hâline gelen İsveç'te bulunan ünlü yazar, gazeteci veya şairlerle karşılaşabilmekti.

Bugüne kadar dört uzun metrajlı film yönetti: "Yer Demir Gök Bakır", "Sis", "Şahmaran" ve "Veda". Valencia Film Festivali'nde "Altın Palmiye" ve 1989'da Montpelier Film Festivali'nde "Altın Antigone" ödüllerine layık görüldü. "Sis", "En İyi Avrupa Film Ödülü"ne aday gösterildi. Sanatçının filmleri Türkiye, ABD, Fransa, Almanya, İsviçre ve Japonya'da gösterime girdi ve BBC, WDR, İspanya, Kanada ve Japon televizyonları gibi birçok televizyon şirketine satıldı.

Ekim 1986'da Cengiz Aytmatov'un daveti üzerine Federico Major, Yaşar Kemal, Arthur Miller ve diğer ünlü sanatçı ve düşünürlerin katıldığı Kırgızistan ve daha sonra Wengen, Granada ve Mexico City'de toplanan Issyk-Kul Forumu'nda yer aldı.

Livaneli; Elia Kazan, Jack Lang, Vanessa Redgrave, Arthur Miller, Mikis Theodorakis gibi ünlü kişilerle birlikte dünya kültürünün ilerlemesi ve dünya sanatlarının gelişmesine katkıda bulunmak üzere çalışmalarda bulundu.

1996 yılında Paris’te merkezi bulunan UNESCO (Birleşmiş Milletlerin Eğitim Kültür Bilim Kurulu) tarafından büyükelçilik verilen sanatçı Livaneli, 1978 yılında yaptığı "Nazım Türküsü" adlı albümde Nâzım Hikmet'in şiirlerinden bestelediği şarkıları bir araya getirdi.

"Arafat'ta Bir Çocuk", "Geçmişten Geleceğe Türküler", "Sis", "Orta Zekalılar Cenneti", "Diktatör ile Palyaço", "Sosyalizm Öldü mü", "Engereğin Gözündeki Kamaşma", "Bir Kedi, Bir Adam, Bir Ölüm", "Mutluluk", "Leyla'nın Evi", "Sevdalım Hayat", "Son Ada", "Sanat Uzun, Hayat Kısa", "Serenad" veKardeşimin Hikâyesi kitaplarının yazarı olan Livaneli, uluslararası kültür çevrelerinde tanınmakta ve saygı görmektedir.

19 Mayıs 1997 tarihinde, Ankara Hipodrom meydanında verdiği konsere 500.000 kişinin katılmasıyla Türkiye'nin en büyük konserini gerçekleştirme unvanını kazanmıştır.

Siyasi kariyeri
Livaneli, 1994 yerel seçimlerinde, Sosyaldemokrat Halkçı Parti'den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday oldu. Anavatan Partisi'nin adayı İlhan Kesici, Refah Partisi'nin adayı Recep Tayyip Erdoğan ve Doğru Yol Partisi'nin adayının Bedrettin Dalan olduğu çekişmeli seçim sürecinde oyların %20,30'unu alan Livaneli üçüncü geldi. Erdoğan ise %25,19'luk bir oranla Belediye Başkanı seçildi. Livaneli, 2002 genel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi'nden İstanbul milletvekili seçildi. Partinin 13. Olağanüstü Kurultayı'nda yeter sayıda imza bulamadığı için genel başkan adayı olamadı ve parti yönetimini ağır şekilde suçlayarak istifa etti. Livaneli, istifasını açıklarken şunları söyledi:

“    CHP yönetimi, Atatürk'ün laik, devrimci, halkçı, çağdaş ve reformcu çizgisini 21. yüzyıla taşıyamadığı için ülkemizi içinden çıkılması güç bir siyasi karmaşaya sürükledi. Bu büyük tarihsel ve siyasi kaymayı engelleyebilmek ve CHP'yi özündeki devrimci, reformcu ilkelere tekrar kavuşturabilmek için, parti içinde her düzeyde büyük çaba harcadım. Ama ne yazık ki bu çabalar da diğerleri gibi sonuçsuz kaldı. Partideki muhalif fikir ve kişileri yok etme alışkanlığı, bu kurultaydan sonra da bir kıyıma dönüşerek devam ediyor. CHP içinde kalarak mücadele etme yolları artık tükendi. Parti, örneği görülmemiş bir şekilde antidemokratik ve oligarşik bir yapıya dönüştürüldü.   „

Kişisel hayatı
Ömer Zülfü Livaneli, Ülker Hanım'la evlidir ve bir kızı vardır. Kızı Aylin Livaneli eğitimi ve yaptığı pek çok işten sonra müzik ile ilgilenmiş ve beş albüm çıkarmıştır. Müziğe ara veren Aylin Livaneli şu an yurt dışında ekonomi üzerine eğitim almaktadır. Yayımlanmış 3 kitabı bulunmaktadır. Livaneli vejetaryendir.

Kitapları
Balıkçı ve Oğlu (2021)

Gökyüzü Herkesindir (2020)

Şapka (2019)

Rüzgârlar Hep Gençtir (2019)

Gölgeler (2018)

Elia ile Yolculuk (2017)

Huzursuzluk (2017)

Konstantiniyye Oteli (2015)

Kardeşimin Hikâyesi (2013)

Edebiyat Mutluluktur (2012)

Harem (2012)

Serenad (2011)

Sanat Uzun Hayat Kısa (2010)

Son Ada (2008)

Sevdalım Hayat

Leyla'nın Evi

Gorbaçov'la Devrim Üstüne Konuşmalar

Mutluluk (2002)

Bir Kedi, Bir Adam, Bir Ölüm

Livaneli Besteleri

Engereğin Gözü

Sosyalizm Öldü Mü?

Diktatör ile Palyaço

Türkiye Orta Zekalılar Cenneti

Sis

Dünya Değişirken

Geçmişten Geleceğe Türküler

Arafat'ta Bir Çocuk

Diskografi

Chants Révolutionnaires Turcs - 1973

Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz - 1975

Merhaba - 1977

Nazım Türküsü - 1978

The Bus (OST) - 1978

Alamanya Beyleri - 1979

Atlının Türküsü - 1979

Günlerimiz – 1980

İnce Memet Türküsü – 1980

Maria Farandouri Livaneli Söylüyor – 1982

Yol (Soundtrack) – 1983

Eine Auswahl – 1983

Ada – 1983

İstanbul Konseri (Concert) – 1984

Güneş Topla Benim İçin – 1985

Livaneli / 10 Yılın Ezgisi – 1986

Zor Yıllar – 1986

Hoşgeldin Bebek – 1986

Gökyüzü Herkesindir – 1987

Soundtracks – 1988

Crossroads (New Age) – 1990

Saat 4 Yoksun – 1993

Neylersin – 1995

Yangın Yeri – 1996

Janus (Symphonic Poems) – 1996

Livaneli & Theodorakis : Together – 1997

Efsane Konserler – 1997

Nefesim Nefesine – 1998

New Age Rhapsody, London Symphony Orchestra Plays Livaneli – 1999

Unutulmayanlar – 1999

İlk Türküler – 2001

Hayata Dair – 2005

Veda Film Müzikleri – 2010

Gökkuşağı Gönder Bana – 2013

Livaneli 50. Yıl "Bir Kuşaktan Bir Kuşağa" – 2016

Ödülleri

1987    San Sebastián Uluslararası Film Festivali    OCIC Odülü    Yer Demir Gök Bakır    Kazandı

Cannes Film Festivali    Un Certain Regard    Aday

1989    Valensiya Akdeniz Sineması Festivali    Altın Palmiye    Sis    Kazandı

Montpellier Akdeniz Film Festivali    Altın Antigone    Kazandı

Avrupa Film Festivali    En İyi Film    Aday

Antalya Altın Portakal Film Festivali    En İyi İkinci Film    Kazandı

2000    Antalya Altın Portakal Film Festivali    Yaşam Boyu Onur Ödülü        Kazandı

2007    Antalya Altın Portakal Film Festivali    En İyi Müzik    Mutluluk    Kazandı

Sinema Yazarları Derneği Türk Sineması Ödülleri    Kazandı

2008    Yeşilçam Ödülleri    Kazandı

Ankara Uluslararası Film Festivali    Kazandı

2019    Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali    Yaşam Boyu Onur Ödülü        Kazandı

Edebiyat

1997    Balkan Edebiyat Ödülü    Engereğin Gözündeki Kamaşma    Kazandı

2001    Yunus Nadi Roman Ödülü    Bir Kedi, Bir Adam, Bir Ölüm    Kazandı

2006    Barnes & Noble Yeni Büyük Yazarları Keşif Ödülü    Mutluluk    Kazandı

2009    Orhan Kemal Roman Armağanı    Son Ada    Kazandı

2015    Beyaz Martı Edebiyat Onur Ödülü        Kazandı

2020    Kartal Edebiyat Günleri Onur Ödülü        Kazandı

Diğer

1999    Premio Tenco Ödülü    Kazandı

2005    Soranos Dostluk Ödülü    Kazandı

2005    Mikis Theodorakis Ödülü    Kazandı

2011    18. Kral Müzik Ödülleri - Yaşam Boyu Onur Ödülü    Kazandı

2019    26. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali - Altın Koza Yaşam Boyu Onur Ödülü    Kazandı


 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar